Apabila suhu kanak-kanak meningkat, dadah pertama yang sering diberikan oleh ibu bapa ialah Paracetamol. Hari ini, setelah membaca arahan untuk digunakan, kami akan mengkaji perkara berikut: adakah mungkin untuk memberi tablet Paracetamol kepada kanak-kanak pada suhu, bagaimana untuk melakukannya dengan betul, dan bercakap tentang apa yang perlu dilakukan.

Borang pelepasan

Paracetamol dalam bentuk tablet yang dihasilkan oleh pelbagai pengeluar, supaya pada pembungkusan dapat dijumpai berbagai singkatan. Sebagai contoh: Paracetamol-LECT, Paracetamol-UBF, dan lain-lain. Bentuk ini adalah pil bulat saiz kecil, warna putih, tetapi dengan krim atau warna kuning. Mereka dibungkus dalam kertas atau lepuh plastik sebanyak 10 buah. dan dijual dalam kotak dalam kuantiti yang berbeza.

Komposisi

Komponen utama dan utama adalah bahan yang dipanggil - paracetamol. Jumlahnya adalah 200 mg atau 500 mg, jadi dadah dikeluarkan dengan dos yang berbeza. Tetapi komponen tambahan mungkin berbeza, bergantung kepada pengilang. Ini termasuk: povidone, gelatin, kanji, dll.

Prinsip operasi

Dalam arahan yang kita baca di bawah ini: apabila bahan utama memasuki perut, ia mula aktif diserap oleh membran mukus, memasuki aliran darah, tisu otak dan mula menjejaskan pusat kesakitan dan pusat thermoregulation. Di dalamnya, terima kasih kepada bahan utama, pengeluaran enzim cyclooxygenase disekat, kerana prostaglandin disintesis, oleh itu, rasa sakit dan suhu normal.

Walau bagaimanapun, ia tidak mempunyai sifat anti-radang, kerana paracetamol menghalang peroksidase selular dalam tisu periferi. Juga, ia tidak merengsakan membran mukus perut dan tidak menjejaskan metabolisme garam air di dalam badan.

Petunjuk

Menurut arahan penggunaan untuk kanak-kanak, penggunaan tablet Paracetamol adalah mungkin dalam kes berikut:

  • Sebagai cara mengurangkan haba yang mungkin berlaku di latar belakang vaksinasi, penyakit pernafasan akut dan influenza.
  • Sekiranya terdapat sindrom kesakitan yang kurang jelas di bahagian-bahagian tubuh yang berlainan (sakit kepala, sakit gigi, sakit tekak atau telinga, dll.).

Pada usia berapa ia dibenarkan untuk diambil

Ubat dalam tablet, seperti yang ditunjukkan dalam arahan rasmi, tidak digunakan untuk merawat kanak-kanak di bawah umur 6 tahun. Ini disebabkan oleh fakta bahawa serbuk kecil tidak dapat menelan pil, oleh sebab itu untuk karapuz, yang belum mencapai usia ini, mereka menggunakan bentuk ubat dalam bentuk penggantungan (sirap) atau lilin.

Kontra dan kesan sampingan

Seperti yang kita ketahui, memberikan Paracetamol dalam tablet kepada kanak-kanak setahun atau pada usia awal tidak digalakkan. Bagaimanapun, masih terdapat beberapa kontra, di mana ia tidak digunakan. Ini termasuk:

  • Kepekaan individu kepada komponen utama atau tambahan.
  • Kehadiran penyakit saluran gastrousus (ulser, hakisan).
  • Melembutkan pendarahan awal dinding saluran penghadaman.
  • Ketiadaan dehidrogenase glukosa-6-fosfat dalam badan.
  • Sekiranya terdapat proses patologi di buah pinggang, hati dan terdapat penyakit darah yang serius.

Sekiranya anda mengambil ubat tersebut secara tidak betul atau berlebihan, tindak balas berikut mungkin berlaku:

  • manifestasi alahan (ruam kulit dan gatal-gatal);
  • pelanggaran pembentukan darah;
  • gangguan hati, perut dan usus.

Arahan untuk kegunaan dan dos

Ubat ini boleh diberikan sehingga 3 kali sehari, sambil membahagikan dos harian sebanyak 3 kali. Dos paracetamol dalam tablet dikira dengan mengambil kira umur, jadi untuk kanak-kanak berumur 14 tahun - 200 mg boleh diberikan pada satu masa, untuk remaja berusia 14 tahun - dos tunggal ialah 500 mg. Selang minimum antara dos perlu sekurang-kurangnya 4 jam.

Adalah penting untuk diperhatikan di sini bahawa dos yang dipilih adalah sangat diperlukan dalam perkara ini, jika tidak berlebihan boleh terjadi, yang melibatkan banyak akibat negatif, jadi jangan ubat sendiri, tetapi sebaliknya berunding dengan doktor yang boleh menetapkan rawatan yang diperlukan dan mencukupi untuk bayi anda.

Berlebihan

Sekiranya berlebihan, gejala berikut mungkin berlaku:

  • sakit perut;
  • mual dan muntah;
  • kejang perut;
  • najis yang longgar;
  • kerosakan hati.

Dengan berlakunya dos berlebihan:

  • anemia;
  • neutropenia;
  • thrombocytopenia;
  • nefrotoxicity.

Sekiranya anda mempunyai simptom yang sama selepas mengambil ubat, anda perlu berjumpa doktor. Ini juga dinyatakan dalam arahan untuk digunakan.

Interaksi dengan bahan lain

  • Apabila mengambil pil Paracetamol, anda tidak perlu mengambil ubat-ubatan lain secara selari, yang mempunyai komponen ini, jika tidak terdapat risiko yang berlebihan.
  • Penerimaan barbiturat dalam gabungan dengan bahan ini mengurangkan kesan antipiretik yang kedua.
  • Ia tidak disyorkan untuk mengambil anticonvulsants pada masa yang sama, kombinasi ini meningkatkan kesan toksik pada hati.

Analog

Hari ini, terdapat banyak ubat, komponen utama Paracetamol. Sebagai contoh:

Terdapat juga ubat yang mempunyai kesan yang sama. Ini termasuk produk berasaskan ibuprofen:

Kadang-kadang, bergantung kepada keadaan, ubat-ubatan mungkin ditetapkan seperti:

Ubat-ubatan ini mempunyai sekatan umur, jadi berbahaya untuk menetapkannya kepada anak anda.

Ulasan

Kadang-kadang ulasan orang lain memainkan peranan penting dalam memilih satu atau ubat lain, jadi kami membaca ulasan tentang alat ini dalam tablet dan ingin menawarkan anda beberapa daripada mereka.

  • Pengguna Bonifa adalah ibu kepada tiga bayi dan sudah biasa dengan konsep "suhu tinggi" secara langsung. Doktor sentiasa mengaitkan pelbagai syrup dan, seolah-olah, Paracetamol adalah komponen utamanya. Dia berunding dengan doktor, mengenali arahan dan sekarang, jika kanak-kanak mempunyai demam, menggunakan pil, kerana mereka tidak mempunyai banyak komponen pembantu, yang mana sesetengah kanak-kanak mempunyai alahan, dan ubat dalam bentuk ini tidak kurang berkesan.
  • Anak pengguna marina84g30 berusia 5 tahun dan dia juga memberinya ubat yang sama dalam pil ketika suhu tubuhnya meningkat akibat penyakit. Alat ini berkesan dan tidak lebih buruk daripada analog mahal, perkara utama adalah memilih dos yang betul, dan ini akan membantu arahan untuk digunakan.
  • Tetapi dia tidak sesuai dengan anak-anak Helen, tidak mengalahkan panas, tetapi tidak membiarkan dia bangkit, jadi agak sukar baginya untuk memberi nasihat kepada orang lain.
  • Kanak-kanak Vera alah kepada komponen utama ubat ini, jadi anda perlu menggunakan ubat-ubatan lain, jadi jangan lupa bahawa setiap bayi adalah individu, jadi harus diberikan dengan berhati-hati, terutamanya untuk kali pertama.
  • Dina R. Juga berkongsi ulasannya. Ubat ini sentiasa dalam kit pertolongan cemas, kerana ia membantu mengatasi rasa sakit yang berlainan dan penyakit berjangkit pada peringkat awal bukan sahaja untuk orang dewasa, tetapi juga untuk yang paling kecil, perkara utama adalah menentukan dos yang diperlukan.

Video tentang bagaimana menangani suhu pada kanak-kanak

Apabila serbuk mengandungi gejala sedemikian, ibu bapa segera berlari ke farmasi dan meminta pil "sihir" atau sirap untuk mengatasi gejala yang tidak menyenangkan ini. Setelah menonton video ini, anda akan dapat mengetahui keadaan apa yang perlu disusun di dalam bilik, di mana kanak-kanak itu dan langkah-langkah apa yang perlu diambil terlebih dahulu, dan juga mengetahui apabila ia tidak bernilai menangguhkan untuk menghubungi atau melawat doktor.

Maklumat berguna

Sirap paracetamol juga dihasilkan untuk kanak-kanak, lebih mudah untuk diberikan kepada bayi, dan lilin. Seperti yang telah kita katakan, ubat ini mempunyai analog, seperti suppositori Efferalgun, yang membantu melindungi saluran pencernaan kanak-kanak, atau Efferalgun yang sama dalam bentuk sirap. Anda juga boleh membaca arahan ubat ini dan ulasan orang-orang yang telah menggunakannya dalam praktik dan berkongsi tanggapan mereka.

Paracetamol untuk kanak-kanak

Paracetamol adalah ubat farmakologi yang merupakan sebahagian daripada ubat antipiretik. Bahan aktif ubat acetaminophen mempunyai aktiviti anti-radang, analgesik dan antipiretik yang ketara. Oleh kerana keberkesanannya yang tinggi dan toleransi yang baik, paracetamol sering diresepkan kepada pesakit muda, bermula dari kelahiran itu sendiri.

Petunjuk untuk digunakan

Paracetamol digunakan untuk menghapuskan tanda-tanda penyakit radang atau berjangkit.

Apabila ubat itu ditunjukkan:

  • jangkitan kanak-kanak, influenza, ARVI, apabila penunjuk pada termometer mengatasi tanda 38 darjah;
  • tanda-tanda neuralgia atau arthralgia;
  • hiperthermia selepas vaksinasi;
  • dengan gigi, disertai dengan sakit;
  • dengan selesema, yang ditunjukkan oleh sakit kepala dan sakit otot;
  • sebagai ubat penahan sakit selepas terbakar, radang dingin, kecederaan mekanikal.

Ibu bapa perlu memahami bahawa farmaseutikal tidak menjejaskan sebab patologi, tetapi hanya sementara untuk mengurangkan keadaan dan kesejahteraan bayi. Oleh itu, selepas suhu menurun, dan rasa sakit merosot, adalah perlu untuk berunding dengan doktor untuk menentukan punca penyakit itu dan membuat rejimen rawatan.

Ia tidak disyorkan untuk menimbulkan suhu kepada 38 ° C, kerana ini menghalang perkembangan reaksi pelindung tubuh kepada perengsa.

Kontraindikasi kepada kanak-kanak yang menerima paracetamol

Walaupun paracetamol adalah salah satu agen antipiretik paling selamat dan jarang menyebabkan intoleransi, dalam beberapa kes ia harus ditinggalkan.

  • hipersensitiviti kepada paracetamol - berlakunya reaksi alahan atau tanda-tanda tidak bertoleransi;
  • disfungsi ginjal dan hati dengan tanda-tanda kegagalan;
  • tindak balas keradangan di kawasan rektum (penting untuk lilin);
  • penunjuk abnormal leukosit dan platelet dalam darah;
  • asal-usul virus hepatitis;
  • hiperbilirubinemia jinak.

Bagi kanak-kanak di bawah umur satu bulan, paracetamol ditetapkan dengan berhati-hati, hanya selepas persetujuan ahli pediatrik.

Apa bentuk paracetamol untuk kanak-kanak

Oleh kerana pelbagai bentuk farmakologi, adalah cara yang paling mudah untuk menggunakan ubat untuk pesakit.

Apa yang ditawarkan oleh ahli farmasi:

  • tablet dalam dua dos - 200 dan 500 mg paracetamol dalam satu pil, dibungkus dalam lepuh 10 keping;
  • tablet effervescent - satu pil mengandungi 500 mg bahan aktif, yang dihasilkan dalam tiub plastik sebanyak 10 atau 20 unit;
  • suppositori rektum dalam enam dos - 50, 100, 125, 250, atau 500 mg acetaminophen mungkin terkandung dalam satu suppository;
  • Kepekatan sirap 2.4% - 24 mg bahan aktif setiap 1 ml cecair, dihasilkan dalam botol 50 dan 100 ml.

Sirap dianggap salah satu bentuk yang paling mudah untuk kanak-kanak. Ia mempunyai rasa yang menyenangkan kerana bahan tambahan aromatik, dan tidak seperti tablet, mudah untuk kanak-kanak menelannya.

Adalah disyorkan untuk memberi paracetamol sebelum makan atau makan. Dibenarkan untuk membubarkan dadah dalam teh atau sebotol air.

Dos Paracetamol

Tubuh kanak-kanak agak sensitif untuk mengambil apa-apa ubat, jadi dos ubat mesti dikira dengan teliti.

Pil

Bentuk parasetamol ini disyorkan untuk pesakit muda sekira dua tahun. Bayi tersebut sudah dapat menelan ubat dan lebih sabar dengan rasa yang tidak menyenangkan. Pil itu boleh dihancurkan dengan halus dan dicampur dengan minuman manis.

Untuk mengira dos harian, perlu mengambil kira berat badan kanak-kanak - untuk setiap kg berat badan, perlu mengambil 10 mg paracetamol tulen. Dos yang dihasilkan dibahagikan kepada 3-4 kali.

Dos harian maksimum:

  • untuk kanak-kanak berumur 2 hingga 6 tahun - 150 mg;
  • 6 - 12 tahun - 200 mg.

Suppositories

Lilin bertujuan untuk kegunaan tempatan - mereka perlu dimasukkan ke dalam dubur bayi, cuba meletakkannya sedalam mungkin. Usus rektum kaya dengan pembuluh darah, jadi nutrien diserap di sana dengan cepat.

Purata dos tunggal paracetamol dalam suppositories adalah 10-12 mg setiap 1 kg berat badan, tetapi tidak lebih daripada 60 mg / kg.

  • dari enam bulan hingga setahun - 50-100 mg;
  • dari satu hingga tiga - 100-150 mg;
  • dari tiga hingga lima tahun - 150-200 mg;
  • dari lima hingga sepuluh - 250-350 mg;
  • dari sepuluh hingga dua belas - 350-500 ml.

Oleh kerana lilin boleh didapati dalam beberapa dos, ia mudah digunakan dan dikira. Bagi bayi, suppositori dengan dos yang rendah adalah sesuai untuk kanak-kanak yang lebih tua, anda boleh menggunakan satu lilin besar atau beberapa suppositori dengan kepekatan paracetamol yang lebih rendah.

Paracetamol dalam kuantiti yang banyak adalah toksik kepada hati, jadi ubat tidak boleh digunakan untuk masa yang lama. Kursus rawatan sebagai antipiretik tidak boleh melebihi 3 hari, ubat penahan sakit - 5 hari.

Sirup

Penerimaan paracetamol dalam sirap dibenarkan dari bulan kedua kehidupan kanak-kanak, dan dalam sesetengah kes, pakar pediatrik boleh memberi ubat kepada bayi baru lahir.

Bagaimana untuk memberi:

  • dari 3 bulan hingga 1 tahun - 60-120 mg setiap dos;
  • dari 1 tahun hingga 6 tahun - 120-240 mg setiap dos;
  • dari 6 hingga 14 tahun - 240-480 mg setiap penerimaan tetamu.

Adalah mudah untuk menggunakan sudu untuk mengira: satu sudu penggantungan mengandungi kira-kira 5 ml cecair, atau 120 mg paracetamol. Anda perlu minum sirap sebelum makan dengan selang antara prosedur pada 4-6 jam. Penggantungan awal disyorkan untuk dibangkitkan, ia boleh digunakan dalam bentuk tulen atau untuk campuran dalam minuman.

Walaupun dos ubat itu dikira dengan betul, ini tidak membuang tanggungjawab daripada ibu bapa. Ia perlu memantau keadaan kanak-kanak itu dengan teliti, dan sekiranya berlaku tindak balas yang merugikan dan kemerosotan kesihatan, hubungi ambulan.

"Paracetamol": arahan penggunaan tablet untuk kanak-kanak dari 1 tahun dengan pengiraan dos

Paracetamol diberikan kepada kanak-kanak pada suhu tinggi, sakit kepala dan sakit gigi. Ia dianggap ubat yang selamat, kerana walaupun dengan tiga kali ganda ia tidak menyebabkan komplikasi. Walau bagaimanapun, seperti mana-mana ubat, Paracetamol mempunyai spesifiknya sendiri, dan ia mesti dirawat dengan berhati-hati. Sebelum rawatan, perlu berhati-hati mempelajari arahan untuk menggunakan Paracetamol, memberi perhatian khusus kepada pengiraan dos tablet untuk kanak-kanak 1 tahun ke atas.

Komposisi dan bentuk pelepasan dadah

Paracetamol untuk kanak-kanak adalah antipiretik dan analgesik, dengan sedikit kesan anti-radang. Keberkesanannya amat tinggi dalam penyakit berjangkit virus - dengan penyakit bakteria ia membantu sedikit.

Kesan terapeutik ubat ini didasarkan pada penghambatan pengeluaran sebatian kimia, yang bertanggungjawab untuk pembangunan proses keradangan, merangsang demam dan penampilan kesakitan. Kesan anestetik dan anti-radang dicapai kerana kesan dadah pada sel-sel sistem saraf pusat.

Kelebihan ubat terhadap ubat-ubatan anti-radang lain adalah bahawa ia tidak memberi kesan perengsa tertentu pada mukosa perut. Parasetamol dengan cepat memasuki darah, di mana kepekatan terbesarnya dicapai dalam tempoh 30 minit hingga satu setengah jam - bergantung kepada bentuk ubat. Alat ini dikeluarkan dalam air kencing selepas pemprosesan dalam hati dalam masa 4 jam.

Bahan aktif ubat itu adalah nama yang sama, ia juga dikenali sebagai para-acetaminophenol. Bagi kanak-kanak, Paracetamol dihasilkan dalam pelbagai bentuk:

  • Lilin - mereka mengandungi komponen yang paling selamat untuk kanak-kanak. Ubat yang disuntik secara rapi diserap ke dalam darah lebih perlahan daripada bila ditelan (satu setengah jam), itulah sebabnya kesannya datang kemudian, tetapi ia lebih tahan lama. Doktor boleh menetapkan suppositori untuk rawatan kanak-kanak berusia satu tahun dan juga bayi dari 3 bulan.
  • Suspensi - antara pengilang - gliserol, sorbitol, rasa dan sukrosa. Boleh digunakan dari 1 bulan (hanya seperti yang diarahkan oleh pakar pediatrik).
  • Sirup - mengandungi etanol (96%), bahan makanan, rasa, pewarna. Kepekatan maksimum dalam darah diperhatikan selepas setengah jam selepas menelan. Alat ini disyorkan untuk umur dari enam bulan hingga 12 tahun.
  • Tablet atau kapsul - dihasilkan dalam dos 200, 500 mg. Kanak-kanak boleh diberikan dari 3 tahun (pada pematuhan dos).
  • Tablet-pop untuk penyediaan penyelesaian.

Baru-baru ini, Paracetamol, yang dihasilkan dalam bentuk sirap manis, penggantungan, telah mendapat populariti tertentu. Mengambil ubat ini, bersama-sama dengan komponen terapeutik yang aktif, bayi menerima sejumlah besar rasa, pemanis, rasa. Mereka boleh mencetuskan reaksi alahan, sedangkan alahan kepada Paracetamol sendiri sangat jarang berlaku. Ini bermakna pilihan ideal untuk kanak-kanak kecil - lilin.

Tablet paracetamol untuk kanak-kanak: arahan untuk kegunaan dan dos untuk umur yang berbeza

Apabila kanak-kanak mempunyai demam, ubat pertama yang digunakan ibu bapa untuk menstabilkan keadaan mereka ialah paracetamol, dan ini bukan kemalangan.

Pertubuhan Kesihatan Sedunia telah memasukkan ubat ini dalam senarai ubat yang paling berkesan, selamat dan kos efektif.

Mari kita periksa secara terperinci arahan untuk menggunakan tablet Paracetamol untuk kanak-kanak (200 dan 500 mg): dos yang disyorkan pada suhu, adakah mungkin untuk memberi ubat kepada kanak-kanak sama sekali dan berapa banyak, apa yang harus dilakukan jika kadarnya melebihi?

Penerangan dan tindakan

Paracetamol bukan sesuatu yang baru dalam bidang farmaseutikal. Ia telah digunakan untuk rawatan sejak tahun 1893. Ini adalah salah satu ubat anti-radang nonsteroid yang paling selamat.

Ubat ini tidak mempunyai kesan ke atas cyclooxygenase, atau COX, yang dihasilkan di organ dan tisu periferal. Oleh itu, ia mempunyai sedikit kesan sampingan daripada NSAID lain.

Ubat tidak merengsakan mukosa gastrik, tidak menyebabkan gangguan metabolisme air dan mineral.

Pada masa yang sama, ubat ini mempengaruhi COX, yang menghasilkan otak, yang disebabkan oleh sifat antipiretik dan analgesik. Keupayaan untuk mempengaruhi proses radang dadah hampir tidak hadir.

Parasetamol diserap dengan baik dari saluran pencernaan, oleh itu, bentuk dos preformed bersama-sama dengan suppositori rektum paling disukai.

Narkoba bertindak dengan cepat, dan dalam masa 30 minit selepas pengambilan konsentrasi maksimum diperhatikan. Tindakan berlangsung sehingga 4 jam.

Kurangnya kesannya dengan penggunaan Paracetamol adalah sebab rayuan segera untuk bantuan perubatan.

Sekiranya anda ingin mengetahui cara merawat sakit tekak herpetik pada kanak-kanak, kami mencadangkan membaca penerbitan kami.

Artikel berikut akan memberitahu mengenai gejala dan rawatan pyelonephritis akut pada kanak-kanak.

Penyebab dan kaedah rawatan enuresis pada kanak-kanak dibincangkan secara terperinci dalam bahan ini. Ketahui lebih lanjut!

Borang dan komposisi pelepasan

Ubat ini boleh didapati dalam tablet 0.2 g dan 0.5 g (200 dan 500 mg). Borang ini disyorkan untuk kanak-kanak berumur lebih daripada 6 tahun kerana kemungkinan berlebihan.

Untuk sifat fizikal, ia putih tulen atau dengan krim, serbuk kristal berwarna merah jambu, yang larut dalam alkohol dan tidak larut dalam air.

Petunjuk

Ubat ini digunakan jika:

  • suhu telah meningkat kepada 38 ° C dan ke atas (umur sehingga 5 tahun), sehingga 38.5 ° C (umur selepas 5 tahun) dan berlangsung sekurang-kurangnya 4 jam;

  • aduan sakit gigi, sakit kepala, sakit otot.
  • Paracetamol berkesan dalam jangkitan virus (ARVI).

    Ia juga digunakan untuk cacar air, campak, selesema, rubella, gigi, selepas kecederaan dan luka bakar.

    Ia tidak membantu dengan jangkitan bakteria, komplikasi ARVI, kesannya adalah jangka pendek atau tidak hadir.

    Contraindications

    Senarai kontraindikasi adalah kecil berbanding dengan ubat lain. Ini termasuk:

    • intolerans individu;

    umur sehingga 2 tahun;

    penyakit saluran gastrousus dengan pembentukan ulser dan erosions, pendarahan gastrik, keradangan, pendarahan aktif;

    patologi progresif buah pinggang, hati, bentuk yang tidak mencukupi untuk organ-organ ini;

    intoleransi terhadap asid acetylsalicylic atau NSAID lain;

  • hiperkalemia (kalium tinggi dalam darah).
  • Berapa banyak dan bagaimana untuk memberi

    Kursus maksimum rawatan ialah:

    • sehingga 6 tahun - 3 hari;

    Apa dos tablet Paracetamol diperlukan untuk kanak-kanak, bagaimana untuk mengambil ubat dengan betul?

    Satu dos tablet Paracetamol untuk kanak-kanak seberat 10 kg adalah 100-150 mg (0.1-0.15 g), atau 1 / 2-3 / 4 tablet dengan dos 200 mg (0.2 g).

    Penerimaan berulang tidak boleh lebih awal dari 4-5 jam. 4-5 majlis dibenarkan sepanjang hari.

    Dos harian selamat - sehingga 60 mg / kg badan. Ini bermakna seorang kanak-kanak yang beratnya 10 kg sehari tidak boleh diberi lebih daripada 3 tablet 200 mg.

    Untuk remaja berusia 12 tahun yang beratnya lebih daripada 40 kg, dos tunggal maksimum ialah 1 g (5 tablet 0.2 g), setiap hari 4 g (20 tablet 0.2 g).

    Kaedah penggunaan, arahan khas

    Bermakna memberi dalam. Selepas makan, ia perlu mengambil masa 1-2 jam, jika tidak penyerapan perlahan. Basuh dengan banyak air bersih. Sekiranya kanak-kanak kecil, tablet menjadi serbuk.

    Paracetamol adalah alat ambulans yang tidak menyembuhkan, tetapi hanya menghilangkan manifestasi penyakit. Sekiranya anda tidak menghilangkan punca penyakit, suhu dan kesakitan akan kembali.

    Apakah rawatan sinusitis yang berkesan dan selamat pada kanak-kanak? Jawapannya kepada soalan itu, lihat dalam artikel kami.

    Gimnastik untuk mata dengan miopia pada kanak-kanak dibentangkan dalam penerbitan ini.

    Semua butiran mengenai mononucleosis kronik pada kanak-kanak dan kaedah rawatan dan pencegahan, baca di sini.

    Ciri-ciri penerimaan tetamu

    Persoalan berapa dos paracetamol yang harus diberikan kepada anak dalam pil harus diselesaikan setelah berunding dengan doktor. Rawatan ini mengambil kira ciri kemasukan seperti:

    • jika terdapat penyakit hati, mengurangkan dos;

    semasa menggunakan ubat lain yang anda perlukan untuk memastikan bahawa mereka tidak mengandungi paracetamol;

  • Jangan berikan produk berasaskan alkohol anak anda, kerana alkohol meningkatkan penyerapan dadah.
  • Berlebihan

    Mengambil dadah dalam satu dos lebih daripada 150 mg / kg berat badan kanak-kanak menyebabkan teruk, dalam sesetengah kes - kerosakan hati yang teruk.

    Penerangan dan dos Parasetamol untuk kanak-kanak

    Adakah mungkin untuk memberi Paracetamol kepada kanak-kanak, dan dalam dos apa. Alat ini berkesan mengatasi suhu tinggi, sementara punca penyakit itu tidak mempunyai kesan, tetapi hanya menghalang gejala - sakit dan demam. Sama ada penerimaannya dibenarkan, dan apakah ubat ini, pelajari dari artikel ini.

    Suhu apa yang boleh menghasilkan

    Peningkatan suhu badan boleh menjadi hasil daripada pelbagai proses keradangan, jangkitan virus atau bakteria. Jadi tubuh melawan patogen. Suhu tidak melebihi 38.5 0 (untuk kanak-kanak di bawah 5 tahun - 38 0 C), doktor tidak dinasihatkan untuk menembak, supaya tidak mengganggu mekanisme pertahanan semulajadi.

    Para saintis mendapati bahawa kebanyakan virus dan bakteria mati pada suhu sedemikian atau kelangsungan hidup mereka terancam. Walau bagaimanapun, dalam hal gigi pada bayi, hyperthermia tidak mempunyai sebarang kepentingan berfungsi, oleh itu, adalah mungkin untuk memberikan antipiretik kanak-kanak pada tahap yang lebih rendah daripada 38-38.5 0.

    Keberkesanan Paracetamol yang lebih tinggi dalam jangkitan virus, sebagai antipiretik

    Tindak balas yang sama juga mungkin disebabkan oleh vaksinasi. Oleh itu, selalu diperlukan untuk menjaga antipiretik dan ubat penghilang rasa sakit dalam kit pertolongan pertama.

    Paracetamol digunakan secara meluas untuk melegakan gejala demam. Juga, ubat ini mempunyai kesan analgesik, jadi ia digunakan untuk sakit kepala, sakit gigi, otot dan lain-lain jenis sakit. Tindakan itu diarahkan terus ke pusat otak termoregulasi dan kesakitan.

    Apakah ubat ini?

    Paracetamol adalah analgesik bukan narkotik. Kesan anti-keradangan sangat kecil sehingga pelantikannya tidak diambil kira. Dengan masalah tekanan darah, dadah juga selamat.

    Alat ini bukan antiviral atau antibiotik, tindakannya secara simtomatik.

    Paracetamol mesti diambil dengan berhati-hati dalam penyakit buah pinggang dan hati, serta di dalam diabetes mellitus ketika datang ke penggantungan atau sirap. Ubat ini juga dikontraindikasikan dalam kes-kes fruktosa intoleransi. Reaksi kulit alahan adalah mungkin dalam bentuk urtikaria, gatal-gatal, kemerahan.

    Kesan parasetamol bermula kira-kira empat puluh minit selepas pengingesan. Ia lebih rasional untuk mengambilnya dalam satu atau dua jam selepas makan, kerana ubat yang diminum sebaik sahaja selepas makan akan diserap lebih lama, yang akan melambatkan permulaan kesannya.

    Pada perut kosong, Paracetamol juga dikontraindikasikan untuk mengelakkan tindak balas dari saluran gastrousus.

    Borang pelepasan

    Paracetamol boleh didapati dalam pelbagai bentuk:

    • tablet (200, 325, 500 mg);
    • suppositori rektum (80, 170, 330 mg);
    • sirap (120, 125 mg / ml);
    • penggantungan (120 mg / 5 ml).

    Pada umur berapa Paracetamol dibenarkan?

    Untuk mengira dos ubat dengan betul, ia perlu sekurang-kurangnya kira-kira mengetahui berat badan kanak-kanak. Untuk pengiraan gunakan formula: 10-15 mg bahan aktif setiap 1 kg berat. Ambil sehingga 4 kali sehari, pada selang waktu 4-6 jam.

    Paracetamol boleh diberikan kepada kanak-kanak selepas 1 bulan. Walau bagaimanapun, jika keadaan memerlukan, ubat ini digunakan untuk bayi baru lahir. Dalam kes ini, ubat ini ditetapkan secara eksklusif oleh doktor, biasanya dalam bentuk penggantungan. Bentuk Paracetamol ini tidak mengandungi etil alkohol, oleh itu ia lebih disukai untuk yang terkecil. Dos yang dikira dengan ketat mengikut formula, kerana organisma kecil mampu bertindak balas walaupun sedikit dos.

    Lilin dengan Paracetamol adalah bentuk yang lebih mudah untuk kanak-kanak dalam 6 bulan pertama kehidupan.

    Bagi kanak-kanak yang berumur lebih daripada 3 bulan, boleh digunakan dalam bentuk suppositori sirap atau rektum. Sirap rasa sedikit cloying, bagaimanapun, ia tidak disyorkan untuk mencairkannya. Lebih baik selepas mengambilnya, berikan anak minum sedikit air. Kesan apabila mengambil sirap lebih cepat, tetapi dengan pengenalan lilin, ia lebih panjang.

    Suppositori boleh didapati dalam dos sebanyak 0.08, 0.17, dan 0.33 g untuk kanak-kanak sehingga 12 bulan, 1-6 tahun dan 7-12 tahun.

    Ambil ubat hanya sekiranya berlaku kecemasan. Sekiranya sambutan sekali sahaja telah diatasi dengan haba, anda tidak perlu teruskan untuk mengelakkan kenaikan suhu.

    Adakah mungkin memberi tablet Paracetamol kanak-kanak

    Dalam bentuk tablet, Paracetamol ditetapkan, sebagai peraturan, untuk kanak-kanak dan orang dewasa. Walau bagaimanapun, jika tidak ada kesukaran menelan, dalam bentuk ini adalah mungkin untuk menggunakan ubat dari umur 3 tahun.

    Tablet boleh didapati dalam dos sebanyak 200, 325 dan 500 mg.

    Kadang-kadang doktor menetapkan tablet Paracetamol kepada kanak-kanak berumur 2 tahun. Bagi yang kecil, ia perlu runtuh dan dicairkan dengan satu sudu teh air. Tetapi ubat ini mempunyai rasa yang sangat pahit, yang mungkin tidak menyenangkan bayi. Oleh itu, untuk umur ini, lebih disukai menggunakan sirap atau suppositori rektum.

    Dalam 5 ml sirap - 1 sudu teh, mengandungi 120 mg Paracetamol

    Dalam anotasi tablet Paracetamol menunjukkan bahawa ubat ini dibenarkan untuk kanak-kanak dari 3 tahun. Kebanyakan pakar pediatrik tidak mengesyorkan mengambil pil untuk kanak-kanak berumur bawah 5 tahun.

    Dalam 3-6 tahun, dos tunggal yang dibenarkan - 150-200 mg. Bentuk tablet yang paling mudah ialah 200 mg. Bagi kanak-kanak dengan berat badan yang rendah untuk satu permohonan mungkin cukup dan setengah pil.

    Kanak-kanak sekolah berumur 8-9 tahun dengan selamat boleh diberi lebih daripada keseluruhan 325 mg tablet. Kekerapan pentadbiran adalah sama untuk apa-apa dos - selang sekurang-kurangnya 4 jam, dari 1 hingga 4 kali sehari.

    Untuk mengambil Paracetamol untuk menurunkan suhu, disyorkan tidak lebih daripada 3 hari, untuk mengurangkan kesakitan yang berlainan - sehingga 5 hari.

    Apa yang boleh berlaku sekiranya berlebihan

    Dengan rawatan kompleks penyakit ini, bersama dengan ubat-ubatan lain, berhati-hati harus dilakukan, kerana ia juga mungkin mengandungi Paracetamol. Dalam kes ini, kemungkinan keracunan badan.

    Jangan biarkan ubat tanpa dijaga di tempat yang boleh diakses oleh kanak-kanak. Sirap manis, sekali di tangan bayi, mungkin suka merasakannya, maka akibat yang tidak diingini tidak boleh dielakkan.

    Dos harian tidak boleh melebihi 60 mg / kg berat badan, dan dos tunggal 140 mg / kg menyebabkan kematian. Jadi yang terbaik adalah mengambil 10-15 mg setiap 1 kg berat badan.

    Sekiranya suhu yang hilang tidak begitu berkesan, anda tidak perlu berusaha untuk meningkatkan kesannya dengan meningkatkan dos ubat atau kekerapan penggunaannya. Dalam kes ini, anda perlu berunding dengan doktor anda dan pilih cara lain.

    Walau bagaimanapun, walaupun cadangan mengenai permohonan itu diikuti, pemantauan keadaan pesakit adalah perlu supaya, tanpa kehilangan minit penting, mengambil langkah-langkah dalam kes intolerans individu atau terlebih dos.

    Lebih berlebihan daripada norma dos atau pada sambutan yang panjang terhadap manifestasi Paracetamol daripada gejala berikut adalah mungkin:

    • kulit pucat;
    • mual;
    • muntah;
    • sakit di hati;
    • peningkatan bilirubin dalam darah;
    • kegagalan buah pinggang;
    • arrhythmia;
    • pankreatitis;
    • sakit perut;
    • koma.

    Tanda-tanda pertama yang berlebihan boleh menunjukkan diri mereka pada hari pertama dengan dos berlebihan dos, dan secara beransur-ansur dengan penggunaan ubat yang berpanjangan.

    Bantuan kecemasan dengan mabuk adalah dengan segera berhenti mengambil ubat, sebaiknya diikuti dengan lavage gastrik. Ia tidak akan berlebihan pengambilan enterosorben. Setelah mengambil langkah-langkah pertama yang diperlukan, penting untuk memanggil bantuan kecemasan.

    Jangan ambil dos ubat 60 mg setiap 1 kg berat badan kanak-kanak. Pada peningkatan dalam dos melebihi 150 mg pada 1 kg pendekatan hasil maut adalah mustahil.

    Kesimpulan

    Walaupun keselamatan relatif ubat itu, perlu mengingat kemungkinan akibat yang serius dan tidak ada ubat-ubatan sendiri, terutamanya apabila ia berkaitan dengan kesihatan kanak-kanak. Walau bagaimanapun, dalam kes kecemasan, ibu bapa perlu mengetahui apa yang perlu dilakukan untuk memberikan bantuan kecemasan kepada bayi sebelum ketibaan doktor.

    Peningkatan suhu hanyalah satu gejala. Bertindak hanya kepadanya, mustahil untuk menghentikan perjalanan penyakit itu. Oleh itu, mengambil Paracetamol boleh membantu melegakan demam atau sakit, tetapi hanya doktor yang hadir harus menentukan punca penyakit tersebut dan menetapkan rawatan yang sesuai.

    Cara memilih termometer untuk kanak-kanak, baca di sini, kerana, selain merkuri, ada bentuk yang lebih mudah untuk bayi yang baru lahir, dalam bentuk termometer puting atau tidak berselindung.

    Kami mengesyorkan membaca artikel tentang langkah pertama yang perlu diambil jika kanak-kanak itu merendam kakinya.

    Penerangan dan dos Parasetamol untuk kanak-kanak: 1 komen

    Kelebihan utama paracetamol adalah bahawa ubat ini sememangnya lebih murah daripada ubat antipiretik dan analgesik yang lain dan tidak merengsakan mukosa usus. Keberkesanan ubat ini disebabkan oleh fakta bahawa obat itu cepat masuk ke dalam darah.

    Cara memberi tablet paracetamol kepada kanak-kanak: dos yang betul

    Antara cara yang popular untuk menangani demam dan rasa sakit pada kanak-kanak adalah pil, di mana paracetamol bertindak sebagai bahan aktif. Ia dianggap paling berkesan dan selamat untuk tubuh kanak-kanak.

    Persediaan berasaskan parasetamol mempunyai tiga sifat utama: mereka melegakan demam, keradangan dan kesakitan.

    • Berjuang dengan suhu badan yang tinggi semasa selesema, ARVI atau selesema. Ia boleh diberikan kepada kanak-kanak berumur 2 bulan, selepas mengurangkan dos yang dibenarkan.
    • Menurunkan suhu bermula dengan cepat dan mempunyai kesan yang berkekalan - tidak ada peningkatan lagi.
    • Dalam sesetengah kanak-kanak, demam tinggi mungkin disertai dengan kekejangan. Paracetamol dibenarkan untuk gejala yang tidak menyenangkan ini.
    • Mengurangkan atau menghapuskan kesakitan. Sebagai contoh, gigi atau sakit kepala.
    • Secara selari, anda boleh memberi ubat lain. Nurofen sebagai bahan aktif mengandungi ibuprofen, jadi rotasi mereka dibenarkan.

    Perlu diingat bahawa paracetamol hanya menghilangkan simptom penyakit ini, tetapi tidak dimaksudkan untuk rawatannya. Penyebab utama kesakitan atau demam harus dikenal pasti dan dirawat kanak-kanak dengan ubat lain.

    Dos ubat

    Paracetamol boleh didapati dalam tiga bentuk asas: lilin, pil dan syrup. Anda boleh membeli dengan cara farmasi, di mana bahan aktif dalam bentuk murni - contohnya, Panadol. Tablet Panadol, sebagai tambahan kepada bahan aktif, mempunyai natrium bikarbonat, yang mewujudkan persekitaran alkali dalam badan. Terima kasih kepada ini, Panadol bertindak lebih cepat.

    Lilin

    Mereka dimasukkan secara lurus - dalam dubur kanak-kanak itu. Sebelum prosedur itu, anda mesti terlebih dahulu mencuci tangan anda. Bayi meletakkan, menghidupkan sisinya, kaki yang kencang dan tekan mereka ke perut. Perlahan-lahan dan masukkan dengan teliti suppository itu. Bahan aktif diserap oleh dinding usus dan mempunyai kesan cepat pada suhu tinggi. Kanak-kanak sehingga tiga bulan, dos itu dipilih hanya oleh doktor.

    Di farmasi, anda boleh mencari ubat berikut:

    • dari 3 bulan hingga setahun, lilin ditetapkan pada 0.08 gram;
    • dari 1 tahun hingga 3 tahun - 0, 17 gram;
    • dari 3 tahun hingga 6 - 0, 33 gram;
    • Bermula dari 6 tahun ke atas, dua supositori 0, 33 gram ditetapkan.

    Jangan gunakan lebih daripada 4 lilin setiap hari.

    Pil

    Mereka dibenarkan untuk kanak-kanak dari dua tahun. Kanak-kanak diberikan ubat, sebelum hancur dan dicairkan di dalam air. Tablet paracetamol kanak-kanak datang dalam dos sebanyak 200 mg:

    • dari 2 tahun ke 6 melantik 1/2 tablet pada satu masa;
    • dari 7 hingga 12 tahun satu pil penuh dibenarkan;
    • Kanak-kanak berumur 12 tahun dibenarkan untuk memberi dua tablet pada satu masa.

    Dalam sesetengah kes, borang ini boleh diambil dan kanak-kanak sehingga setahun. Terutama apabila ia datang kepada suhu yang sangat tinggi dengan kemunculan kram. Dalam kes sedemikian, penggunaan dadah dibenarkan dalam dos berikut:

    • dari lahir hingga 3 bulan, dos adalah 10 mg sekilogram;
    • dari 3 bulan hingga setahun, dos harian maksimum ialah 120 mg;
    • dari satu hingga dua tahun dos harian maksimum ialah 150 mg.

    Sirup

    Bentuk dosis ini mempunyai konsistensi cair dan rasa yang menyenangkan, sehingga anak-anak dapat dengan mudah menelannya. Sirap boleh diberikan dari dua bulan. Kadang-kadang doktor, memandangkan keadaan anak pada masa sakit, boleh menetapkan sirap pada minggu pertama kehidupan.

    Kit ini termasuk dispenser jarum suntikan mudah atau sudu ukur, dengan jumlah tepat penggantungan diukur. Ubat tidak boleh dicairkan dengan air, lebih baik memberi anak minum selepas mengambilnya.

    Dengan membahagikan jarum suntikan, dos yang tepat direkrut:

    • dari kelahiran hingga 6 bulan, dos tersebut dikira oleh doktor yang menghadiri;
    • dari 6 bulan hingga satu tahun, dos maksimum ialah 5 mg, minimum ialah 2.5 mg;
    • Sehingga 3 tahun, dos adalah 5 - 7.5 mg;
    • dari 3 hingga 6 tahun - dos maksimum ialah 10 mg;
    • dari 7 hingga 12 tahun - kira-kira 15 mg.

    Ubat ini mula bertindak dalam masa 30 minit selepas pengambilan. Pada suhu tinggi, sirap memberi tidak lebih dari tiga hari. Sebagai ubat penghilang rasa sakit, dadah dibenarkan sehingga lima hari.

    Analog daripada ubat Paracetamol ialah Panadol. Ia dibenarkan untuk kanak-kanak dari 3 bulan. Bayi Panadol boleh digunakan untuk melegakan demam, keradangan dan kesakitan. Anda juga boleh memohon selepas vaksinasi.

    Ciri aplikasi

    Sebelum memberi ubat kepada kanak-kanak, perlu berunding dengan pakar pediatrik. Dia akan menetapkan dos yang betul dan bercakap tentang peraturan kemasukan.

    • Dos ubat ini bergantung kepada umur dan berat badan kanak-kanak.
    • Tablet Paracetamol perlu diberikan untuk melegakan haba dengan selang 6 jam. Tidak lebih daripada empat kali sehari.
    • Pada kanak-kanak di bawah umur satu tahun, suhu harus diturunkan jika ia telah meningkat melebihi 38 darjah.
    • Jangan berikan paracetamol kepada bayi selama lebih dari tiga hari. Organ dalaman mereka belum terbentuk sepenuhnya, jadi beban tambahan dibuat pada hati.
    • Antipiretik sedemikian tidak sepatutnya diberikan untuk pencegahan.
    • Anak kecil mesti terlebih dahulu membubarkan pil di dalam air.
    • Anda tidak boleh menggunakan tablet yang direka untuk orang dewasa - tidak boleh menentukan dos secara tepat.
    • Nurofen mempunyai kesan yang lebih menjengkelkan pada perut daripada Panadol. Oleh itu, lebih baik berhenti pada ubat terakhir.

    Tips untuk mengambil ubat-ubatan yang termasuk paracetamol

    • Terdapat pelbagai bentuk pelepasan bahan aktif ini. Ia boleh di lilin, syrup atau dalam bentuk penggantungan. Mereka paling sesuai untuk kanak-kanak di bawah umur satu tahun.
    • Untuk mengurangkan kesan berbahaya pada hati, anda harus memberi ubat tersebut selepas makan.
    • Satu dos sebanyak 150 mg sekilogram berat adalah berbahaya bagi tubuh kanak-kanak.
    • Overdosis boleh diakui oleh gejala berikut: kulit menjadi pucat, mual dan muntah muncul. Dalam kes ini, keperluan mendesak untuk mendapatkan nasihat doktor.

    Kadang-kadang, apabila suhu tinggi dan sukar untuk dikurangkan, kanak-kanak ditetapkan dua ubat pada masa yang sama: Nurofen dan Paracetamol. Berikan ubat-ubatan ini, menjaga selang waktu. Nurofen bertindak dengan cepat dan kesannya lebih panjang.

    Anda boleh menggabungkan Nurofen dengan paracetamol pada masa yang sama. Dalam kes ini, separuh dos diambil dari setiap ubat.

    Contraindications

    • Jangan berlebihan penggunaan ubat dan kerap, yang menjejaskan fungsi hati. Terdapat loya, muntah.
    • Intoleransi individu terhadap komponen dadah. Reaksi alahan boleh berlaku.
    • Bagi kanak-kanak di bawah umur dua tahun, paracetamol perlu diberikan dengan berhati-hati - dadah boleh menyebabkan asma.
    • Anda tidak boleh memberikan dua ubat paracetamol pada masa yang sama. Ini akan menyebabkan keracunan badan. Boleh diberikan dengan antipyretik lain, contohnya, dengan Nurofen.
    • Berlebihan boleh berlaku jika selang antara ubat tidak diikuti. Lebih baik menggabungkan ubat dengan ubat-ubatan rakyat.
    • Ubat ini dikontraindikasikan dalam penyakit seperti anemia, hiperbilirubinemia, dan gangguan dalam buah pinggang dan hati.

    Jika sekurang-kurangnya satu gejala muncul, maka ubat ini perlu diganti dengan yang lain. Nurofen jarang menyebabkan alahan dan menyebabkan kerosakan pada organ dalaman. Serta paracetamol, Nurofen boleh didapati dalam bentuk suppositori, tablet dan sirap.

    Farmasi mempunyai banyak ubat yang mengandungi paracetamol. Panadol boleh didapati dalam tablet, lilin dan syrup. Panadol Baby dihasilkan khusus untuk anak-anak kecil.

    Jangan lupa bahawa semua ubat perlu dijauhkan dari kanak-kanak. Adalah lebih baik untuk menyimpan ubat-ubatan untuk orang dewasa secara berasingan daripada kanak-kanak, agar tidak mengelirukan ubat-ubatan kerana peningkatan keseronokan semasa tempoh penyakit kanak-kanak.

    Sebelum memberi paracetamol kepada anak, anda harus berunding dengan doktor anda. Ia adalah orang yang akan memberitahu anda apa yang lebih baik untuk memilih bentuk dos, sama ada untuk menggabungkannya dengan ubat antipiretik yang lain. Mengira dos yang tepat, dibenarkan. Hanya dengan mengikuti peraturan dan cadangan boleh mengurangkan kesan sampingan dan berlebihan.

    Dosage Paracetamol tablets 200 dan 500 mg untuk kanak-kanak pada suhu: arahan penggunaan dadah

    Banyak penyakit disertai oleh demam dan kesakitan. Ubat yang paling terbukti untuk kes-kes seperti Paracetamol. Ia mempunyai beberapa bentuk pelepasan, jadi penting untuk mengambil kira jumlah ubat dalam rawatan kanak-kanak. Anda perlu tahu dari usia apa ubat yang dibenarkan, dari apa yang mungkin, kontraindikasi dan kesan sampingan, serta analogi dadah yang mempunyai harga yang berpatutan dan spektrum tindakan yang besar.

    Borang pelepasan dan komposisi dadah

    Ubat ini mempunyai lima bentuk pembebasan utama: tablet, kapsul, suppositori rektum, sirap dan penggantungan. Baru-baru ini, terdapat tablet effervescent dan serbuk larut, yang tidak mempunyai kecekapan yang tinggi berbanding terbuatnya bentuk yang terbukti. Di tengah-tengah setiap jenis adalah bahan aktif paracetamol, bergantung kepada bentuk pelepasan terdapat bahan bantu. Jadual menunjukkan komposisi utama setiap jenis ubat.

    Tindakan Paracetamol

    Ubat ini larut dengan pantas dalam usus kecil. Apabila mengambil 0.5 g dadah dalam plasma darah dalam masa 10-60 minit, terdapat sehingga 6 μg / ml bahan aktif. Selanjutnya, lebih dari 6 jam, angka ini mencapai 11 μg / ml. Ubat ini diedarkan dengan pantas ke seluruh badan, kecuali untuk cecair lemak dan cerebrospinal. Konstanta paracetamol diproses di dalam hati dan saluran kencing. Sebab itu adalah perlu untuk memantau dos ubat: pengumpulan bahan boleh menyebabkan kerosakan pada tisu hati.

    Keanehan ubat ini adalah komponen utama yang bertujuan untuk menghalangi cyclooxygenase dalam sistem saraf pusat. Ini mempunyai kesan positif pada melegakan kesakitan dan penurunan suhu, tanpa beban pada membran mukus perut. Ubat tidak mempunyai kesan keradangan, yang membolehkan penggunaannya sebelum melawat doktor.

    Paracetamol adalah ubat yang paling kuat berbanding dengan yang lain. Ia mempunyai spektrum tindakan yang luas, selain mengetuk suhu: ia membantu meringankan kesakitan sederhana dengan selesema, neuralgia, haid, dan rasa sakit di kepala atau gigi.

    Petunjuk untuk penggunaan dadah

    Semua jenis Paracetamol mempunyai petunjuk yang sama. Semua orang tahu bahawa ubat ini membantu dengan demam, tetapi ia juga membantu dengan sindrom kesakitan yang ringan.

    Alat ini dibenarkan untuk mengambil dengan:

    • sakit reumatik;
    • ketidakselesaan otot untuk selesema;
    • sakit kepala, sakit gigi;
    • kesakitan wanita berkala;
    • neuralgia

    Kesan yang kuat dapat dilihat dengan influenza atau ARVI, ketika bersamaan dengan suhu muncul sakit pada sendi dan otot. Adalah penting untuk mengambil kira bahawa ubat ini bertujuan hanya untuk menghentikan kesakitan dan mengurangkan suhu yang tinggi, tetapi tidak rawatan. Ia perlu menggunakan terapi yang kompleks untuk mengelakkan komplikasi.

    Arahan untuk kegunaan dan dos Parasetamol

    Dalam rawatan apa-apa penyakit mesti mengambil kira semua nuansa. Terutamanya ia melibatkan penggunaan Paracetamol untuk kanak-kanak kecil. Lebih dos ubat boleh menyebabkan komplikasi berbahaya. Untuk mengelakkan akibat, penting untuk mengetahui berapa banyak bahan yang dapat diberikan setiap hari bergantung kepada bentuk pelepasan.

    Pada usia berapa anda boleh mengambil dan bagaimana untuk mengira dos untuk kanak-kanak?

    Untuk berapa tahun Paracetamol digunakan untuk kanak-kanak? Penggunaan ubat dalam bentuk tablet dibenarkan untuk pesakit yang berusia lebih dari 24 bulan. Kanak-kanak berusia satu tahun disyorkan menggunakan suppositori rektum, dan dalam 2 tahun - sirap, yang mempunyai rasa yang menyenangkan. Sekiranya tidak mungkin untuk membeli sirap atau lilin, anda boleh memberikan pil anak itu. Sebelum ini, ia perlu dihancurkan dan dicampur dengan air.

    Bergantung kepada punca kesihatan yang kurang baik, perlu diberikan dos tertentu Paracetamol kepada anak-anak. Bagi pesakit muda, ia dikira seperti berikut: 10 mg ubat diperlukan untuk 1 kg berat badan. Pada usia 5-6 tahun, kanak-kanak diberikan kira-kira 200 mg sehari, selepas 12 hari anda boleh meningkatkan dos kepada 0.5 g sehari.

    Aplikasi siram

    Kanak-kanak berumur 2 tahun harus menggunakan lilin dan sirap semasa terapi. Bentuk pelepasan ini penting untuk kecekapan dan harga yang berpatutan. Di samping itu, untuk pesakit kecil, mereka mudah digunakan.

    Sebelum menggunakan botol dengan ubat itu terguncang. Bayi perlu diberikan sirap sebelum makan, memberi minum banyak air bersih. Jangan mencairkan kompos atau jus cair, kerana ubat ini mempunyai rasa yang menyenangkan. Untuk bayi, ia dibenarkan untuk mencampurkan produk dengan susu atau bubur.

    Dos dipilih secara individu, berdasarkan usia, berat dan diagnosis bayi. Kanak-kanak berumur kurang dari 2 bulan mesti berunding dengan doktor. Pada usia yang lebih tua (12 bulan), dibenarkan menggunakan 20 ml ubat per hari, 28 ml pada 1 tahun, dan 36 ml pada 2 tahun. Untuk kanak-kanak prasekolah, jumlah 40 ml adalah sesuai, dan selepas 7 tahun - 56 ml. Pada usia 9-12 tahun, 80 ml dadah dibenarkan.

    Anda tidak boleh memberi sirap lebih daripada empat kali sehari, sementara selang masa antara dos perlu 4-5 jam. Kursus terapi adalah kira-kira tiga hari, penggunaan lebih lama tidak diingini.

    Gunakan lilin

    Lilin boleh digunakan untuk kanak-kanak termuda. Sebelum digunakan, anda mesti mencuci tangan anda, keluarkan suppository dari bungkusan itu dan perlahan-lahan memasukkan bayi ke dalam dubur. Adalah disyorkan untuk menjalankan prosedur selepas pergerakan usus atau enema. Untuk dos yang lebih rendah, adalah dibenarkan untuk membahagikan lilin ke beberapa bahagian, melicinkan tepi hirisan.

    Lilin perlu digunakan 2-4 kali sehari dengan selang 3 jam. Dos yang dibenarkan juga perlu dikira menggunakan formula mudah: darabkan berat badan sebanyak 10 mg. Jangan gunakan lebih daripada 60 mg / kg ubat setiap hari. Alat ini tersedia dalam dos yang berbeza. Pada usia 3 tahun adalah perlu untuk memohon tidak lebih daripada 100 mg, selepas 3 - sehingga 200 mg. Dari 5 hingga 10 tahun, disyorkan untuk memilih dos 250 mg pada satu masa. Tempoh rawatan tidak lebih dari 3-5 hari.

    Dos pil

    Dos tablet dikira seperti berikut: 1 kg berat untuk akaun sehingga 15 mg ubat. Tempoh rawatan adalah sehingga 3-5 hari. Sekiranya tiada simptom, jumlah ubat perlu dikurangkan dengan lancar. Tablet tidak perlu diberikan kerap: kadar maksimum setiap hari dibahagikan kepada beberapa kaedah dan digunakan pada selang waktu 4 jam. Apa dos yang selamat? Pada hari ia dibenarkan menggunakan sehingga 60 mg setiap 1 kg badan kanak-kanak.

    Contraindications

    Ubat ini mempunyai senarai kontraindikasi yang agak kecil. Ini termasuk intolerans individu dan tindak balas alahan terhadap komponen produk. Tablet tidak boleh digunakan untuk pesakit di bawah umur 2 tahun. Ulser pediatrik atau hakisan pada membran mukus, kecenderungan perdarahan dalaman dan penyakit lain di saluran gastrousus juga merupakan penghalang kepada penggunaan Paracetamol untuk kanak-kanak. Dengan kadar kalium yang tinggi dalam darah untuk mengambil rawatan sedemikian tidak digalakkan.

    Kesan sampingan

    Kesan utama kesan negatif dari bahan pada tubuh adalah tindak balas alergi, yang menampakkan dirinya dalam kegatalan, kemerahan atau ruam pada kulit. Sangat jarang, penggunaan dana boleh menyebabkan pendarahan atau gangguan saluran gastrousus. Jika selepas mengambil ubat itu, alergi muncul pada badan kanak-kanak, atau dia mula berasa lebih teruk, maka perlu menghentikan rawatan dan segera tunjukkan bayi kepada doktor.

    Gejala berlebihan dan Tindakan Ibu Bapa

    Adalah penting untuk mengira dengan tepat kadar harian atau mematuhi skim yang ditetapkan. Suatu overdosis ubat boleh menyebabkan kerosakan hati yang teruk atau kematian. Sekiranya keracunan ringan, mual atau muntah diperhatikan, serta gangguan usus. Sederhana dan parah dicirikan oleh kesakitan yang teruk, pembesaran hati, mengantuk. Kemungkinan penderitaan jaundis, menurunkan tekanan darah atau gangguan organ-organ dalaman.

    Maksud analog

    Pengganti langsung untuk Paracetamol dengan ramuan aktif yang sama:

    • Efferalgan;
    • Panadol;
    • Calpol;
    • Ibuklin Junior (paracetamol + ibuprofen).

    Antara agen yang sama dalam tindakan adalah ubat anti-radang nonsteroid (Ibuprofen, Diclofenac, Nimesulide, dan lain-lain). Ubat-ubatan ini kadang-kadang mahal, tetapi mempunyai tanda-tanda yang sama. Tidak semua ubat dihasilkan secara khusus untuk kanak-kanak, jadi anda perlu mengira dos anda sendiri. Adalah lebih baik untuk memberi keutamaan kepada Paracetamol yang terbukti kerana harga yang berpatutan dan senarai kecil kontraindikasi.

    Tablet paracetamol untuk kanak-kanak pada suhu tinggi

    Dengan perkembangan selesema, tanda pertama pada kanak-kanak adalah peningkatan suhu. Sekiranya pada suhu kanak-kanak kanak-kanak perempuan melarang memberi antipiretik kanak-kanak, maka apabila termometer berbunyi di atas 39 darjah, perlu mengambil ubat-ubatan. Salah satu cara yang paling berkesan untuk mengurangkan haba adalah ubat yang dipanggil Paracetamol. Bolehkah kanak-kanak mengambil pil Paracetamol, pada umur berapa ia harus digunakan, dan juga ciri-ciri dos ubat, ketahui lanjut.

    Tablet Dos Paracetamol

    Paracetamol pada suhu boleh didapati dalam tiga bentuk: tablet, sirap dan suppositori rektum. Semua bentuk pelepasan dadah adalah bertujuan untuk mengurangkan suhu tinggi. Paracetamol perlu diberi kepada kanak-kanak dalam bentuk pelepasan tertentu, bergantung pada umurnya.

    Kelebihan utama ubat dalam bentuk tablet adalah kos rendah, terutamanya jika dibandingkan dengan sirap. Ramai ibu bapa menggunakan ubat dalam pil hanya apabila bayi berusia 5 tahun. Pada usia ini, bayi boleh menelan pil, bahawa ia tidak terjebak dalam kerongkong. Sesetengah ibu bapa tidak tergesa-gesa untuk menggunakan ubat dalam pil, dan memberikannya kepada 6 tahun.

    Arahan untuk kegunaan menunjukkan bahawa kanak-kanak boleh diberikan ubat dalam bentuk tablet 2 tahun ke atas. Walau bagaimanapun, adalah penting untuk diperhatikan bahawa dalam 2-3 tahun ia adalah lebih baik untuk bayi untuk memberi sirap, dan sehingga 2 tahun lebih baik menggunakan suppositori rektum. Paracetamol dalam bentuk tablet boleh diambil pada suhu untuk kanak-kanak kecil, tetapi pada masa yang sama, pil pertama harus dituangkan, dan kemudian diberi minum bersama-sama dengan air manis.

    Penting untuk mengetahui! Pada suhu tinggi, Paracetamol boleh diberikan kepada kanak-kanak tidak lebih daripada 4 kali sehari. Jeda antara jamuan seterusnya ialah 4-6 jam. Tempoh terapi tidak boleh melebihi 3 hari.

    Cara memberi pil Paracetamol kepada kanak-kanak bergantung kepada umur dan berat badan mereka. Paracetamol pada suhu untuk kanak-kanak perlu dikira berdasarkan dos berikut: 10 mg ubat diperlukan setiap 1 kg berat badan bayi. Bagi bayi yang beratnya 10 kg, 100 mg ubat diperlukan.

    Menarik untuk mengetahui! Suhu ubat kanak-kanak boleh menurunkan kira-kira 25-30 minit selepas pengingesan.

    Paracetamol Dosage 200 mg dalam bentuk tablet

    Adakah mungkin untuk memberi kanak-kanak Paracetamol, kita sudah tahu. Perlu diperhatikan bahawa sekiranya kanak-kanak berumur 5-6 tidak dapat menelan sepenuhnya tablet, ia mesti dibahagikan kepada bahagian atau dihancurkan. Ia tidak disyorkan untuk memberikan bayi ubat dalam bentuk tablet, oleh itu lebih baik untuk menggunakan suppositori rektum.

    Dadah Paracetamol 200 mg sangat popular. Tablet cepat diserap oleh badan, jadi selepas 30 minit terdapat kesan positif dari penggunaannya. Di samping itu, tablet tidak mengandungi rasa dan pewarna yang boleh membahayakan bayi apabila digunakan secara lisan. Anda bukan sahaja boleh menurunkan suhu dadah, tetapi juga mengurangkan simptom sakit sakit, sakit kepala, neuralgia dan osteochondrosis. Bagaimana untuk menurunkan suhu dengan ubat yang dipersoalkan, ketahui lebih lanjut.

    • Kanak-kanak di bawah dua atau tiga tahun tidak boleh diberikan tablet antipiretik. Lebih-lebih lagi, jika doktor menetapkan penggunaan dadah untuk bayi dalam bentuk ini, maka anda boleh menggunakan rawatan tersebut.
    • Kanak-kanak di bawah umur lima atau enam tahun boleh diberi ubat dalam bentuk tablet, tetapi hanya pada dos 100 mg. Paracetamol boleh diberikan kepada kanak-kanak pada usia ini tidak lebih daripada 2 kali sehari.
    • Kanak-kanak di bawah umur 12 tahun memberikan ubat dalam dos sebanyak 200 mg. Dos Paracetamol bergantung, pertama sekali, pada berat, jadi sebelum anda memberi ubat kepada bayi, anda perlu membaca arahan.
    • Kanak-kanak yang berusia lebih tua dari 12 tahun boleh diberikan Paracetamol dengan dos 500 mg.

    Arahan menunjukkan bahawa kanak-kanak di bawah umur 12 tahun boleh diberikan tablet dengan dos 500 mg, tetapi dos harus dikira dengan betul. Ia juga penting untuk ambil perhatian bahawa sebelum memberi ubat pada suhu 38 dan ke atas, anda harus berjumpa pakar. Bagaimana cara mengambil, berapa banyak yang anda perlukan ubat itu, dan seberapa sering ia boleh digunakan, beritahu daerah atau menghadiri doktor.

    Penting untuk mengetahui! Untuk menurunkan suhu keperluan bayi sekiranya termometer menunjukkan tanda di atas 39 darjah. Seorang dewasa mungkin mula mengurangkan haba, jika tanda melebihi nilai 39-39.5 darjah.

    Bolehkah kanak-kanak mengambil ubat dalam pil

    Doktor mengatakan bahawa kanak-kanak boleh minum pil jika keadaan tertentu dipenuhi.

    1. Jika termometer dibaca di atas 38.5-39 darjah. Untuk bayi berusia 3-4 tahun, perlu mengalahkan haba di atas 38-38.5 darjah.
    2. Cepat untuk mengalahkan haba di bawah 38 adalah tidak berbaloi. Apabila termometer dibaca di atas 38, anda harus cuba menggunakan kaedah yang popular pada mulanya, sebagai contoh, mengelap dengan penyelesaian asetik. Jika demam terus berkembang atau bertahan empat jam atau lebih, selepas ibu bapa telah mengambil semua kaedah untuk mengurangkannya, maka ubat ini boleh diberikan.
    3. Bolehkah Paracetamol digunakan pada kanak-kanak, dan dalam apa dosnya perlu digunakan pada suhu tinggi, sakit gigi dan kelemahan. Ia bukan sahaja boleh memberi, tetapi perlu. Jika ubat tidak menurunkan demam, tetapi pada masa yang sama rasa sakit semasa pertumbuhan gigi menurun, maka anda harus berunding dengan pakar atau menggantikan ubat dengan Ibuprofen.

    Paracetamol adalah alat yang sangat baik dalam memerangi demam kuat pada kanak-kanak yang berumur berbeza. Dengan umur, bentuk ubat boleh diubah, dan nama ubat boleh tetap sama, tetapi pada satu keadaan ubat itu memberi kesan positif.

    Adakah dosanya berlebihan?

    Arahan menunjukkan bahawa dalam kes overdosis dadah, adalah perlu untuk berunding dengan doktor. Bagaimana untuk memberi Paracetamol kepada kanak-kanak, kami dapati, tetapi mengapa ubat ini berlebihan berbahaya? Malah, Paracetamol adalah salah satu ubat antipiretik yang paling selamat. Dengan sedikit dos dalam kesihatan bayi, ia tidak akan menjejaskan, terutamanya jika ubat itu digunakan dalam satu dos.

    Penting untuk mengetahui! Sebelum menggunakan Paracetamol pada kanak-kanak pada suhu dalam tablet, anda harus membiasakan diri dengan dos ubat, dan kemudian mengambil berat berat badan.

    Bergantung kepada jumlah ubat yang berlebihan, bayi mungkin mengalami kesan sampingan daripada berlebihan. Dos yang berlebihan daripada ubat menyebabkan kesan negatif pada organ seperti buah pinggang dan hati. Selalunya, dengan dos berlebihan ubat, kerosakan hati berkembang, serta koma hepatik.

    Gejala-gejala overdosis Paracetamol termasuk:

    • mual dan muntah;
    • sakit perut;
    • masalah dengan kerusi;
    • terjadinya rasa mengantuk.

    Tanda yang paling berbahaya untuk overdosis adalah mabuk. Dalam kes ini, pastikan anda menghubungi hospital untuk mendapatkan bantuan. Oleh itu, persoalan sama ada kanak-kanak boleh Paracetamol, anda harus menjawab supaya ubat itu bukan sahaja dibenarkan, tetapi perlu jika perlu. Agar tidak menjadi salah dengan dos, anda mesti membaca dengan teliti arahan atau berunding dengan pakar.

    Artikel Strok

    Sakit kepala yang teruk semasa mengandung

    Seorang wanita hamil perlu menjalani banyak ujian untuk tempoh kanak-kanak.Dia sering diganggu oleh toksemia, pening, lemah, tidak peduli, depresi dan mengantuk.

    Kulit kepala kering: apa yang harus dilakukan dan bagaimana untuk merawat?

    Apabila berlaku pelanggaran pada kelenjar sebum, terdapat mengupas, gatal-gatal, kelemumur dan rasa sesak dari kulit. Keadaan ini bertambah buruk kerana penurunan kelembapan di epidermis kerana sel-sel tidak dapat memegangnya.

    Selepas alkohol, belakang dan pinggang menyakitkan: apakah bahaya keadaan?

    Pelbagai perasaan tidak menyenangkan di latar belakang pengambilan alkohol adalah perkara biasa. Bergantung pada lokasi kesakitan, punca anggaran komplikasi boleh dipanggil.

    Petua bagaimana cara cepat dan mudah menghafal ayat dalam kesusasteraan dalam 5 minit

    Dalam situasi yang kritikal, apabila anda ingin memberitahu sajak, dan pergi berjalan-jalan, anda harus tahu cara cepat belajar sajak berfungsi.